Praca przy komputerze

Coraz większą i stale rosnącą popularnością cieszą się zajęcia możliwe do wykonywania zdalnie przez komputer z dostępem do internetu. Takie rozwiązania są bardzo kuszące dla wielu osób będących na etacie i pracujących w biurze. Dzięki takim rozwiązaniom pracę można wykonywać z każdego miejsca w jakim czujemy się komfortowo i nadaje się do tego typu pracy.Warto jednak poznać wszystkie plusy oraz minusy pracy zdalnej, aby móc w pełni świadomie podjąć decyzję i rozpocząć zdalne wykonywanie swoich zawodowych obowiązków.

Zalety

Ogromną zaletą pracy zdalnej jest możliwość wykonywania jej z każdego miejsca, jakie tylko nam najbardziej odpowiada. Możemy spędzać czas w domu lub w podróży, jednocześnie wykonując swoją pracę i obowiązki. Brak konieczności dojazdu do dotychczasowego miejsca pracy to naprawdę wielka wygoda. Omijamy w ten sposób największe korki w godzinach szczytu oraz poczucie straty czasu w samochodzie lub innych środkach komunikacji. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy czas na sen i odpoczynek po wykonaniu swoich obowiązków. Pracę zdalną przy komputerze wykonywać możemy nawet w piżamie lub wygodnych dresach. Wystarczy nam biurko i wygodny fotel, aby mieć stanowisko pracy. Bardzo dużym plusem są godziny pracy, które dostosowujemy do swoich potrzeb i chęci. Jeśli uda nam się wykonać nasze zadania w krótszym czasie, zyskujemy dodatkowe godziny wolnego czasu. Jest to idealna forma pracy dla osób niezależnych i mających dużą potrzebę decydowania o sobie i swojej codziennej organizacji czasu i pracy.

Wady

Praca zdalna nie jest jednak właściwa i odpowiednia dla każdego człowieka. Wymaga sporej samodyscypliny i umiejętności planowania swojego czasu. Jeśli mamy problemy z koncentracją i łatwo się rozkojarzyć, zadania przeznaczone na 8 godzin mogą zająć nam znacznie więcej czasu. W takim wypadku może się okazać, że bez jasno określonych godzin pracy i osoby nadzorującej nasze działania, całkowicie zagubimy się i nasza praca będzie bardzo chaotyczna. Ponadto praca przy komputerze bez odpowiedniego i ergonomicznego stanowiska, może być niebezpieczna dla zdrowia całego naszego organizmu. Półka pod klawiaturę, ergonomiczny fotel i prawidłowo ustawiony ekran to konieczność, jeśli musimy spędzać przynajmniej kilka godzin przed komputerem.

Planowanie

Praca zdalna wymaga przede wszystkim dużych zdolności planowania swojego czasu zarówno wolnego, jak i tego przeznaczonego na wykonywanie obowiązków zawodowych. Spędzanie czasu wolnego na kończeniu rozpoczętej pracy i zadań, może być znacznie bardziej denerwujące i frustrujące niż wykonywanie poleceń bezpośredniego przełożonego. Ponadto jeśli mamy w domu małe dzieci, praca zdalna przy komputerze nie jest możliwa w trakcie opieki nad nimi. Obydwa zajęcia wymagają maksymalnego skupienia i poświęcenia swojej uwagi, w przeciwnym razie mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i nieprawidłowego wykonania wyznaczonych zadań i zleceń w pracy.

Dodaj komentarz